Rīdzinieks sociālās un vēsturiskās atmiņas saliedētājs

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta „Sabiedrības integrācijas programmas” projektu konkursā nevalstiskajām organizācijām atbalstītais biedrības RASA projekts “Rīdzinieks sociālās un vēsturiskās atmiņas saliedētājs” (iniciatīvas, kas veltīta Latvijas valsts simtgadei “Tautas saimes grāmata” ietvarā) ir noslēdzies.

Taču ideja paliek spēkā un Rīgas iedzīvotāji aicināti arī nākamajā gadā, kad turpinās Latvijas valsts 100gades pasākumi, uzticēt Tautas saimes grāmatai savas emocijas un iespaidus par sabiedrības dzīvi un aktivitātēm valsts pirmās 100gades dažādu posmu nogrieznī.

Rīdzinieku rakstītās atmiņas, iesūtītie dažādu gadu fotomirkļi sniedz ieskatu laikmeta tēlos, modē, sociālajā ikdienā, savukārt apraksti par dzīvi kopā ar Latviju un valsts galvaspilsētu Rīgu vēstī ļoti daudz par to, kā cilvēki nonākuši Rīgā, kāds ir cilvēku iespaids par dzīvi dažādās simtgades situācijās, varam uzzināt  dažādu ēdienu receptes, tiek rakstīts par ģimeniskām vērtībām, par valstiskām vērtībām, par saliedētības nozīmi tautai, valstij un cilvēkiem izšķirīgos brīžos.

Raksta politiķi, ministri, raksta lielu dzimtu pārstāvji, raksta dziesmu svētku dalībnieki, diriģenti, dzejnieki un komponisti, raksta vēsturiski  ievērojamu Latvijas ļaužu pēcteči, raksta notikumu aculiecinieki, raksta skolēni, raksta dzejā, prozā un zīmē savus vēlējumus Latvijas nākotnei. Ar gaišu domu piepildītus. Ar ticību. Ar pārliecību. Ar sapratni – es esmu Latvija!

Cilvēki vēlas atstāt savas atmiņas, iespaidus , emocijas par ieto laiku kopā ar valsti. Taču, lai to pārdomātu, attītu atmiņu kamolu, ieskatītos vēsturē, lai pēc tam to uzrakstītu Tautas saimes grāmatas lapās bija vajadzīgs daudz vairāk laika, nekā sākumā bijām rēķinājušies. Bija gadījumi, kad grāmata tika lūgta uz  dažām dienām, taču aizkavējās par dažām nedēļām – cilvēki vēlējās rūpīgi apdomāt, ko rakstīt Tautas saimes grāmatā.

Reti, bet bija gadījumi, kad rakstītāji nonāca pārdomās, bažījoties, vai uzticēšanās un atklātība nevarētu ietekmēt viņu tālāko likteni.

Noticis savdabīgs gadījums, kad rīdziniece, jaunības dienās liela ceļotāja, tagad  – 90 gadu vecumā, apkopojusi redzēto, uzrakstīti 70 stāsti – faktiski tapusi grāmata “Dzīve. Daba. Draugi. Mēs.” Par cilvēka saistību un attieksmi pret dzīvo dabu, par attieksmi un saskari ar dažādu tautību cilvēkiem. Tagad šie stāsti nodoti ar lūgumu tos ievietot Tautas Saimes grāmatā. Tautas saimes grāmatas – piecas no Rīgas un pa piecām vēl no katra Latvijas reģiona –  tiks nodotas glabāšanā Latvijas Nacionālajā Bibliotēkā, kur pēc vēl simt un vairāk gadiem, pētniekiem būs interesants izziņas avots par tautas dzīvi un cerībām Latvijas valsts  pirmajā simtgadē.

Tautas saimes grāmatā dominē tādi atslēgas vārdi, kā – Tēvzemes mīlestība, sabiedrības saliedētība, labklājība, cerība, brīvība, neatkarība, garīgums. Šie vārdi ietērpti emocionālos stāstos, četrrindēs, dziesmā, zīmējumā un vienkārši sirsnīgos vārdos.

Rīga.lv Latvijas Radio. Maestro Raimonds Pauls kā savu vēstījumu Tautas Saimes grāmata veltī leģendārās dziesmas ar Jāņa Petera tekstu, “Manai Dzimtenei” pašrocīgi rakstītu nošu lapu. Paldies Maestro par veltījumu un lai Jums daudz jaunu, jo skanīgu melodiju !

Latvijai 100 – dižojas Rīgas aktīvie seniori. Ar Rīgas domes atbalstu notika starptautisks simpozijs “Latvijas seniori Eiropas iedvesmai”, kur viens no skaistākiem stāstiem ir pilsoniskās iniciatīvas “Tautas Saimes grāmata” īstenošana.

Vairāk par šo projektu 

Tautas saimes grāmatas Rīgas sējumu apriti atbalsta RD IKSD “Sabiedrības integrācijas programmas” projekta ietvarā.