Biedrības „Rīgas aktīvo senioru alianse” (RASA) seniori ir neizpratnē par pacientu šķirošanu

Krīzes gadījumā pirmos glābs gados jaunos

     Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), kopā ar Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociāciju (LARA) izstrādājusi speciālu pielikumu Valsts katastrofu medicīnas plānam, ka patiesas Covid-19 krīzes situācijā, kad resursi ir ļoti ierobežoti, ir pieļaujams cilvēkus pēc 75 gadu vecuma ar hroniskām slimībām un citus smagi slimos pacientus neārstēt visiem pieejamiem līdzekļiem, tādējādi koncentrējot spēkus jaunu un vieglāk slimu cilvēku ārstēšanai.

 

Pacienti tiks iedalīti četrās nosacītu krāsu grupās

  • Zilā – prognozēta augsta mirstība, šos slēdz mākslīgajai plaušu ventilācijai (MPV), bet nodrošina tikai minimāli uzturošu terapiju. To var pārskatīt, ja atbrīvojas resursi.
  • Sarkanā – pacientiem ir viena orgāna mazspēja, un viņiem jānodrošina maksimālā pieejamā ārstēšana, jo izveseļošanās iespēja ir augsta.
  • Dzeltenā – pacienti ar stabilu slimības pakāpi hroniski noritošai patoloģijai, viņiem nodrošina intensīvo terapiju un MPV tikai tad, ja nav pretendentu no sarkanās grupas.
  • Zaļā – pacienti, kuri izdzīvos arī bez MPV.

     Šī sadale attieksies uz jebkuru slimību, kuras ārstēšanā nepieciešama MPV. Dokumentā formulēti arī izslēgšanas kritēriji. Pie tiem pieskaitītas smagas slimības, to pēdējā stadijā – vēzis, aknu ciroze, izteikta demence un citas.

 

Vai veselības nozarei bija jāpaspēj sagatavoties x stundai?

     Starp argumentiem pret Valsts katastrofu medicīnas plāna konkrēto pielikumu ir arī norāde par to, ka Covid-19 pandēmija ar mums ir bijusi pietiekami ilgi, lai veselības nozarē būtu bijis iespējams nodrošināt resursus it visiem potenciālajiem pacientiem, un pat pie drūmākajiem saslimšanas rādītājiem.

 

Paredzams, ka cilvēki vērsīsies pēc palīdzības pie tiesībsarga, kā arī Satversmes tiesā.

 

Biedrība „Rīgas aktīvo senioru alianse” aicina izteikt senioru viedokli rakstot uz epastu:

biedriba.rasa@inbox.lv